در گذشته به اين شهر ساقي كلايه گفته مي شد ساقی نام دختر مرحوم جمشید جوانشیر بوده  و به دليل وجود متلي بنام قو در اين شهر آن را متل قو نيز مي شناختند مرحوم جوانشیر  بنیان گذاروموسس این شهرزیبا و محبوب توریست های داخلی وخارجی بود ،مرحوم جوانشیر چون آدم دنیا دیده و درس خوانده ا ی بود  به دنبال سیستمی بود تا چرخه اقتصاد ومحیط های اجتماعی کوچک و بزرگ اجتماعی  را در این شهر بوجود آورد وتا سال 57به این مهم نایل شده بود ومردم فقیر وکم درآمد را بخاطر ایجاد شغل وکار آفرینی صاحب جا ومکان وخانواده گردانید و حتی توانست یک محیط جغرافیایی دلپذیربرای مسافران بوجود آورد .

موقعیت جغرافیایی  

سواحل دریای متل قو ضمن اينکه هر ساله ميليون‌ها نفر از جهانگردان داخلي را به خود جذب مي‌نمايد مورد توجه جهانگردان خارجي نيز مي‌باشد علت جذابيت سواحل متل قو را در اعتدال آب و هوايي و ريزش فراوان باران مي‌دانند که باعث گرديده منطقه از پوشش گياهي غني برخوردار گردد و تراکم درختان و دامنه‌هاي سلسه جبال البرز چشم‌انداز طبيعي بسيار زيبايي در کرانه دريا بوجود آورد. بهترين محدوده‌هاي ساحلي متل قو که قابليت توريستي فوق‌العاده دارند می توان از سی سرا ،تازه آباد ،جمشید آباد ،اسبچین،و خود پلاژ ساحل شهر متل قو نام برد.

درمجموع اين شهر شهري جديد است كه با شروع شهرك سازي در اوايل سال 1340 پا گرفت كه اولين شهرك در شهر بنام درياگوشه نام گذاري شده است.متل قو در سال 1341داراي شهرداري  شد و بدليل مجاورت با دريا و داشتن ساحل ماسه اي مناسب در سمت شمال و فاصله اندك بين كوه و دريا و جنگل زيبا در سمت جنوب نقشي تفرجگاهي قوي دارد.متل قو با 9 كيلومتر طول و 7 كيلومتر عرض كه عرض آن از كنار ساحل دريا آغاز و تا دامنه البرز و نزديكي غار استثنايي بنام غار دانيال وسعت دارد . متل قو 30 كيلومتري شرق تنكابن در مسير ارتباطي تنكابن به چالوس واقع شده است . وجود درياي خزر در تمامي نواحي شمالي شهر و ارتفاعات ييلاقي و دامنه زيباي البرز در نواحي جنوبي شهر ، جذابيت اين منطقه را دو چندان كرده است.

بعد از انقلاب متل قو را  سلمانشهر نام نهادند وبه  تصرف بنیاد مستضعفان در آمد ،بنیاد در سال 1371بعلت بدهی مرحوم جوانشیر آن را تحویل بانک میدهد وبانک هم در سال 1384رقبه مذکور را با خرابه های متل به آقای احد عظیم زاده واگذار میکند.

جاذبه های گردشگری

پلاژساحلی  سی سرابه وسعت 9000متر با امکانات تفریحی از جمله جت اسکی -قایق موتوری-اسکی روی آب-کایت- آلاچیق های خانوادگی ومجردی

پلاژزیبا وساحلی شهر متل قو به وسعت یک هکتار با تمامی امکانات تفرحی دریایی

پلاژ ساحلی جمشید آباد به وسعت 5000متر با تمامی امکانات تفریحی دریایی و طرح سالمسازی دریا

غار معروف دانیال

 

منطقه کوهستانی ، توریستی تیله کنار

منطقه تازه آباد وامام زاده ومزار معروف آن   


این هم پروژه معروف الماس قو که جایگزین متل معروف مرحوم جوانشیر شده است

منطقه توریستی وپلاژ زیبای سی سرا

قبل از انقلاب شهرک ساحلی بسیار زیبایی در ورودی شهر متل قو با نام سی سرا احداث گردید ،که بعدها محله کوچک با 30خانوار را به همین اسم شناختند ولی امروزه 200خانوار به آن اضافه شدند، روبروی این شهرک از سمت جنوب تماما پارک جنگلی شمشاد می باشد که از همان قدیم الایام این پارک جنگلی و زیبا توسط منابع طبیعی محافظت می شد امروزه این پارک توسط شهرداری متل قو نگهداری می شود و مسافران در آن چادر می زنند واستراحت می کنن.سی سرا یک خیابان 16متری آسفالته دارد که شهرک های زیادی را در خود جا داده است ،و مستقیما به روستای زیبای نارنج بندبان که در کوهپایه قرار دارد ختم می شود. جاذبه توریستی دیگر سی سرا پلاژساحلی آن می باشدکه با وسعت 8000متر وساحل ماسه ای ان وآلاچیق های متعدد وبا جت اسکی وقایق موتوری و  چند سالی است که پذیرای توریست های ایرانی می باشد .در سی سرا رستوران لاله با غذاهای خوش مزه اش نزد تهرانی خیلی معروف است .

 
  POWERED BY BLOGFA.COM